„Zmuszona, by zabić” to książka thriller psychologiczny, który spełnia wszystkie oczekiwania, jakie pokładamy w tym gatunku literackim. Tak, to powieść na najwyższym poziomie: trzyma w napięciu, stawia przed trudnymi wyborami i skłania do intensywnego myślenia. A na końcu i tak zaskakuje. Uprzedźcie szefa, że spóźnicie się do pracy, bo przez tę książkę zarwiecie noc!

Sierżant policji, Stephanie King, otrzymuje wezwanie do ekskluzywnej willi. Ma jeszcze w pamięci wcześniejsze wydarzenia w tym miejscu i śmierć młodej kobiety, którą choć ostatecznie uznano za wypadek, to wzbudziła wątpliwości. Teraz sprawa wydaje się być bardziej oczywista: w sypialni znajdują się dwa zakrwawione ciała. Ciemność utrudnia identyfikację osób, ale płacz dziecka z pokoju obok wywołuje gwałtowną reakcję jednej z nich. Okazuje się, że kobieta żyje i od razu przyznaje się do zabójstwa swojego męża, znanego fotografa – Marka. Dlaczego to zrobiła? Pytania mnożą się od samego początku, a my zdecydowanie czujemy, że coś tu nie gra… Jest o tym przekonana również młoda policjantka, która próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa i zrozumieć jego motywy. Jednak kto tutaj jest poszkodowanym, a kto oprawcą? Evie szybko zaczyna tłumaczyć się obroną konieczną. Cofamy się w przeszłość i sama bohaterka opowiada nam historię swojego małżeństwa. Czy była ofiarą przemocy domowej? Czy mąż znęcał się nad nią, a ostateczny cios nożem, jaki mu zadała był samoobroną? A może to tylko wiarygodna manipulacja? Siostra Marka, Cleo, jest przekonana, że to kłamstwa! Nie wierzy w jakąkolwiek winę brata i w każdym słowie jego żony upatruje oszczerstw. Batalia sądowa to tylko preludium do dalszych wydarzeń i powolnego odkrywania ich przyczyn. Bo nic tutaj nie jest jednoznaczne, a jedyna osoba, która zna prawdę, nie żyje…

Czy można zaskoczyć czytelnika zdradzając od pierwszych stron, kto zabił? Ba! Czy da się utrzymać jego uwagę i wzbudzić ciekawość? Rachel Abbott udowadnia, że jest niekwestionowaną mistrzynią nieoczywistej fabuły i skomplikowanych osobowości. Przemyślana w każdym calu powieść nie rozczarowuje, zachowując proporcje między dylematami moralnymi, psychologiczną analizą bohaterów a trzymającą w napięciu historią. Tutaj nie ma mowy o nudzie! Wszystko przemawia na jej korzyść: emocjonująca akcja, oryginalny styl, kreacje postaci, a nawet konstrukcja rozdziałów, dzięki której możemy spojrzeć na sytuację z różnej perspektywy. To stopniuje ciekawość, ale także wzmaga niepokój i dezorientację. Autorka wodzi nas za nos i z premedytacją kieruje naszą sympatią, aż sami gubimy się w tym, kto mówi prawdę. Zabójstwo czy samoobrona? Przemoc fizyczna czy pomówienie? Ofiara czy sprawca? Pytań jest coraz więcej, aż w kulminacyjnym momencie odkrywamy przerażające oblicze zemsty i to, co wydarzyło się w przeszłości… Elementy psychologiczne stawiają tę pozycję w innym, choć równie dobrym świetle. Ukazanie relacji rodzinnych, znaczenia dzieciństwa w dorosłym życiu i emocji, jakie kierują ludźmi, wpływa na wielowymiarowość tej książki, co jest jej niewątpliwym atutem.

„Zmuszona, by zabić” to nieoczywisty i mroczny thriller, który wciąga od pierwszej strony i nie pozwala się oderwać ani na chwilę. Próby rozwikłania tej zagadkowej historii są nie lada wyzwaniem. Trudno przewidzieć zakończenie, co jest ogromną zaletą tej pozycji. Całość jest przy tym spójna i przemyślana, a autentyczność motywacji głównych bohaterów bardzo przemawia do czytelnika. Ciężko doszukać się mankamentów tej powieści – to nie pora na krytykę. Brawa dla Rachel Abbott, „Zmuszona, by zabić” to naprawdę dobra książka.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

„Zmuszona, by zabić” i inne książki thrillery psychologiczne znajdziecie  księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.