Śmierć to temat, o którym staramy się nie myśleć, mimo że dotyczy nas wszystkich tak samo. Wydaje nam się, że mamy jeszcze dużo czasu na spełnienie marzeń i zrealizowanie planów na przyszłość. Czasem los bywa jednak okrutny i weryfikuje te pragnienia w bardzo młodym wieku…

Bohaterka książki „Twoje fotografie” – Ava Green, już raz zmagała się z nowotworem i wydawało się, że udało jej się pokonać chorobę, aż do dnia jej dwudziestych ósmych urodzin. Dowiaduje się wtedy, że rak powrócił i tym razem nie ma już dla niej ratunku. Świadomość, że zostało jej tak niewiele czasu zmienia spojrzenie dziewczyny na świat i zmusza do podjęcia decyzji, jak przeżyć te ostatnie chwile. Czy zacząć użalać się nad sobą i cierpieć z powodu tej oczywistej niesprawiedliwości czy spróbować wykorzystać w pełni każdy dzień i przepełnić go miłością i czasem z bliskimi?

Ava postanawia spełnić swoje jedyne wielkie marzenie, o którym śniła już w dzieciństwie. Zawsze chciała wziąć ślub i teraz, gdy już wie, że jej dni są policzone, pragnie tylko tego. Początkowo jej rodzina uznaje ten pomysł za szalony. W życiu Avy nie pojawiła się jeszcze wielka miłość, więc jak można zrealizować taki plan? Jednak dziewczyna nie ustępuje i pragnie odejść z tego świata na swoich zasadach. Chce uczcić swoje życie zabawą i śmiechem i tak pożegnać się z przyjaciółmi i rodziną. Po pierwszym zaskoczeniu wszyscy się mobilizują i pragną jej pomóc. Dni przepełniają przygotowania do uroczystości, a za sprawą internetu o inicjatywie dowiaduje się bardzo wiele postronnych osób. Angażują się także dziennikarze i wkrótce Ava zostaje bohaterką artykułów. Tak poznaje przystojnego fotografa, który od samego początku wywiera na niej ogromne wrażenie. Los już raz z niej zakpił stawiając na jej drodze śmiertelną chorobę, ale czy zrobi to powtórnie zsyłając miłość w tak nieodpowiednim momencie? Miłość pozbawioną przyszłości?

Prowadzona w pierwszej osobie narracja pozwala towarzyszyć Avie na każdym etapie nowotworu i być praktycznie bezpośrednim świadkiem wydarzeń. Dzięki temu możemy postawić się na jej miejscu i zastanowić, jak zachowalibyśmy się w obliczu śmierci. Dziewczyna dzieli się swoimi przemyśleniami z perspektywy osoby umierającej i wspomina początki swojej choroby, gdy rozpoznanie objawów nie było łatwe, a symptomy były bagatelizowane ze względu na młody wiek. Ava przechodzi momenty złości i rezygnacji, ma poczucie ogromnej krzywdy i nie rozumie, dlaczego spotkało to właśnie ją. Mimo to mobilizuje się i u schyłku życia pragnie nacieszyć się bliskimi, ale także przyrodą. Teraz codzienność, drobne gesty i spokój wydają się najistotniejsze. Jednak tak trudno pożegnać się z tymi, których się kocha…

„Twoje fotografie” to wzruszająca powieść o przemijaniu. Niesie ze sobą trudne przesłanie, aby korzystać z życia tu i teraz i nie odkładać na potem, bo to może nigdy nie nadejść. Pozwala spojrzeć na świat z innej strony, docenić to, co mamy i zrozumieć, co jest dla nas najważniejsze. Książka napisana jest w dość lekkim stylu, który trafia do czytelnika, chociaż historia jest przewidywalna i już na początku możemy domyślić się, jak się zakończy. Mimo to warto po nią sięgnąć, bo skłania do refleksji i oswaja z tematem choroby i śmierci.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

„Twoje fotografie” i inne książki new adult znajdziesz w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.