„Pozwól mi kochać” to kontynuacja powieści „Podaruj mi jutro” i kolejne spotkanie z rodziną Horczyńskich. Sielski klimat podlaskiej wsi i urokliwy Dwór na Lipowym Wzgórzu stworzyły niezwykłe tło dla wydarzeń rozgrywających się w życiu Anieli i jej bliskich. To wielowątkowa opowieść o trudnych wyborach, radzeniu sobie z problemami i nie zawsze łatwych relacjach rodzinnych.

W tej części poznajemy bliżej córkę Anieli, Sabinę, która stanęła na życiowym zakręcie. Jako szanowana profesor chemii prowadziła dotąd poukładane życie, głównie wypełnione pracą, która stanowiła jej prawdziwą pasję. Zupełnie nie spodziewała się, że z dnia na dzień zostanie posądzona o korupcję i manipulowanie wynikami badań naukowych. Uczelnia odwraca się do niej plecami i tylko jedna przyjaciółka okazuje wsparcie i nie wierzy w jej winę. Kobieta w jednej chwili traci pracę i autorytet, a trudna batalia w sądzie doprowadza ją na skraj załamania nerwowego…

Za namową córek postanawia poszukać ukojenia i spokoju w rodzinnych stronach, na Podlasiu. Po wielu latach walki jej matce udało się odzyskać Dwór na Lipowym Wzgórzu, który od pokoleń należał do rodziny Horczyńskich. Sabina była przeciwna remontowi tego miejsca, bo wiązały się z nim przykre wspomnienia z dzieciństwa, jednak Aniela na przekór wszystkiemu postanowiła przywrócić mu dawny blask. Dzięki niej powstała niezwykła przestrzeń, na nowo tętniąca życiem i radością.

Ucieczka na Podlasie nie była jednak dla Sabiny łatwą decyzją. Nigdy nie dogadywała się z matką, a cieniem na ich relacje od zawsze kładła się rodzinna tajemnica – Aniela nie chciała wyjawić, kto jest jej ojcem. Blisko czterdziestoletnia kobieta nie mogła poradzić sobie z przeszłością i nie rozumiała, jakie powody kierują zachowaniem jej mamy. Czy uda im się odbudować relacje i wyjaśnić dawne nieporozumienia? Jak potoczy się życie Sabiny? Czy wygra z bezpodstawnymi oskarżeniami i z ufnością spojrzy w przyszłość?

W nierównej walce z przeciwnościami losu może wesprzeć ją nowopoznany mężczyzna. Leszek wydaje się pełen tajemnic, jednak uczucie rodzące się pomiędzy nimi uniemożliwia zachowanie zdrowego rozsądku… Czy Sabina pozwoli sobie na miłość i odnajdzie nadzieję na lepsze jutro?

Ilona Gołębiewska jest mistrzynią ukazywania emocji i międzyludzkich relacji, tych romantycznych, ale też trudnych, naznaczonych przeszłością. Z różnej perspektywy opowiada te same wydarzenia, dzięki czemu widać, jak inaczej mogą być one odebrane i zapamiętane. Niekiedy decyzje najbliższych rozumie się dopiero po wielu latach i dzięki nowym doświadczeniom. Autorka w ten sposób lepiej przekazuje uczucia, jakie rządzą głównymi bohaterami, a przy tym skłania czytelnika do zastanowienia nad swoim zachowaniem i spojrzenia na nie z punktu widzenia innych osób.

W książkach Ilony Gołębiewskiej jest jakaś magia i urok, magnetyzm, który każe wracać i z utęsknieniem czekać na kolejne tomy. Autorka porusza wiele powszechnych tematów, jednak jest w tym duża dawka optymizmu i nadziei. „Pozwól mi kochać” to niebanalna powieść obyczajowa, napisana z niezwykłą mądrością mimo młodego wieku pisarki. Lekki styl pozwala oderwać się od codziennej rutyny, a autentyczne wydarzenia i emocje pozwalają wyciągnąć dla siebie życiowe przesłanie. Cykl książek o kobietach z rodziny Horczyńskich jest wyjątkowo ciekawą pozycją wśród literatury kobiecej, zarówno dla młodych, jak i tych nieco starszych czytelniczek, choć myślę, że może zainteresować również mężczyzn.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

„Pozwól mi kochać” i inne książki Ilony Gołębiewskiej znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.