„Pilot ci tego nie powie”, bo gdyby wam powiedział, to już nigdy nie wsiedlibyście na pokład żadnego samolotu. Książka autorstwa Patricka Smitha to kompendium wiedzy dla maniaków awiacji, ale też zbiór ciekawostek, które zaskoczą i rozbawią niezainteresowanych budową maszyn, smugami kondensacyjnymi, turbosilnikami i prędkościami przelotowymi laików.

Boisz się latać? Odprężysz się przy zestawieniu dziesięciu najstraszliwszych katastrof lotniczych wszech czasów.

Uwielbiasz odbywać podniebne podróże?

Zmienisz zdanie po przeczytaniu, że „pioruny trafiają w samoloty częściej, niż można się tego spodziewać – średnio biorąc, każdy samolot pasażerski ma do czynienia z uderzeniem pioruna mniej więcej raz na dwa lata”.

Książka, napisana w formie pytań i odpowiedzi, składa się z siedmiu rozdziałów – o samolocie, źródłach niepokoju, wznoszeniu się w powietrze, zawodzie pilota, liniach lotniczych i lotniskach. Najciekawszy okazał się dla mnie ten o codziennym życiu pilota. Ile trwa zdobywanie kwalifikacji? Ile się zarabia w największych liniach na świecie? Gdzie nocuje personel pokładowy w czasie przerw między lotami? Czy pilocie wdają się w romanse ze stewardesami i piją alkohol podczas lotu? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w „Pilot ci tego nie powie”. Tak naprawdę książkę podzieliłabym na dwie części – techniczną, przy której się wynudziłam i bardziej „życiową”. Ta druga to prawdziwa skarbnica praktycznych wskazówek . Z niej dowiedziałam się, że najlepiej jest zajmować miejsca w środku samolotu, bo tam turbulencje są najmniej odczuwalne oraz że nie ma się czego obawiać podczas lądowania. Statystycznie najniebezpieczniejszy jest start i pierwsze dwadzieścia sekund lotu.

Nie można nie docenić ogromnego poczucia humoru autora. Aż chciałoby się z takim człowiekiem wyruszyć w podniebną podróż. Patrick Smith podbił moje serce manifestem dotyczącym dużych, puchowych poduszek, które młode dziewczyny wnoszą na pokłady samolotów. Rozbawił mnie też historią przyjaciela, który przed wylotem kładł na podłodze książkę ABC LATANIA, tak aby  „była doskonale widoczna dla pasażerów, z kilku pierwszych rzędów. Podczas lotu podnosił ją z podłogi i przeglądał, wywołując salwy śmiechu – albo pisków”. Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam rozdziały dotyczące lotnisk i obsługi pasażerów. Dlaczego, pyta autor, w halach wylotów znajduje się tyle luksusowych butików, a brakuje najzwyklejszych sklepów spożywczych: „najwyraźniej nie ma na świecie takiego pasażera, który nie potrzebowałby już w tej chwili, na gwałt, pióra Mont Blanc za sto dolarów, zdalnie sterowanego helikoptera albo fotela do masażu za tysiąc dolarów”, kpi pilot i docieka: „ A co powiedzieć o sklepach z walizkami? Kto do cholery kupuje walizkę, kiedy jest już na lotnisku?”.

„Latania jest czynnością organiczną – skomplikowaną, płynną, podlegającą ciągłym zmianom – i trzeba nieustannie podejmować decyzje”. Praca pilota do najłatwiejszych nie należy, np. przed wylotem staje on przed ogromnym dylematem, bo zapoznaje się z menu i musi wybrać sobie danie obiadowe. I uwaga! „Z powodu możliwości zatrucia pokarmowego zachęca się pilotów do jedzenia niejednakowych dań”. Ubawiłam się, czytając przezabawne wspominki autora, min. o tym, jak z powodu upału cały lot siedział w kokpicie z gołą klatą, ale też poznałam najśmieszniej skróty lotnisk – SUX w Sioux City, HEL w Helsinkach, DAM  w Damaszku, FUK w Fukuoka. Patrick Smith zwracam uwagę, że „gdybyście kiedyś podróżowali na trasie FUK-DAM-HEL, podczas odprawy na wszelki wypadek unikajcie używania akronimów”.

Nie wiem, czy przeczytanie książki „Pilot ci tego nie powie” wyleczy kogokolwiek z lęku przed lataniem, ale jest to bardzo dowcipnie napisana pozycja, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością. Warto po nią sięgnąć, planując kolejną podróż samolotem. A może lepiej poczekać z lekturą, aż bezpiecznie wróci się do domu?

Autorka recenzji: Ewa Ciężkowska-Rumin

“Pilot ci tego nie powie” i inne ciekawe książki znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *