Nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się powieść Maxa Czornyja pt. „Mord”, która stanowi sobą zarazem trzecią odsłonę cyklu o kryminalnych przygodach prokurator Lizy Langer i policyjnego profilera Oresta Lemberta. Tym razem parze tej przyjdzie zmierzyć się z najmroczniejszą sprawą w ich całej zawodowej karierze…

Gdańsk, czasy współczesne. Na jednym z podmiejskich kempingów dochodzi do brutalnej napaści na młodą parę, w wyniku której ginie mężczyzna, a jego partnerka przechodzi serię tortur, unikając przy tym cudem śmierci. Sprawą tą zajmuje się prokurator Langer wraz ze wspomagającym ją Orestem. Jedynym tropem jest pozostawiona na miejscu zbrodnia upiorna zabawka, która stanowi zarazem wiadomość dla śledczych. Tak też rozpoczyna się walka z czasem o życie kolejnych osób..

Najnowszy tom niniejszej serii nie zwalnia tempa, oferując nam serię kolejnych dramatycznych, ale i zarazem jakże ekscytujących zdarzeń, gdy oto po jednej stronie stają śledczy z własnymi osobistymi kłopotami, a po drugiej niezwykle inteligentny zabójca. I tak, jak to miało miejsce w poprzednich książkach tego autora, tak i teraz znajdziemy tu akcję, fascynujące wejrzenie w ludzką naturą oraz realizm czasu i miejsca, co zawsze warto docenić.

Fabułę książki tworzy chronologiczna, kilkudniowa relacja o losach pary śledczych, ale też i przerażających krokach ich oponenta. To kolejne elementy śledztwa, poszukiwanie tropów, śladów i powiązań ofiar z zabójcą, jak i wreszcie pojawiające się z czasem sukcesy na tym polu. Jednocześnie mamy tu także ciekawe spojrzenie na wewnętrzne problemy bohaterów, gdzie to zwłaszcza prokurator Lizie Langer przyjdzie zmierzyć się z demonami i traumą przeszłości. To barwna, dobrze poprowadzona i trzymająca w napięciu relacja, którą wieńczy mocny finał.

Kluczowym elementem dla jakości tej opowieści wydają się być jej główni bohaterowie – Liza i Orest. Ona jest ambitną, niezwykle inteligentną, oddaną swojej pracy, ale też i ponoszącą za to wielką cenę, młodą kobietą. On jest znakomitym psychologiem, nieco trudnym w obyciu człowiekiem, ale też i dobrym przyjacielem, który mimo swojego specyficznego charakteru stara się pomóc Lizie w jej trudnym okresie życia. I lubimy tę parę, cieszymy się z możliwości jej poznawania oraz dajemy się oczarować ich wzajemnym uszczypliwościom, które są więcej, niż urocze.

Doceniam w tej książce również to, że jej fabuła została tak mocno osadzona w naszych polskich realiach. Mam tu na myśli miejsce akcji, bardzo prawdziwe spojrzenie na procę prokuratury i policji, czy też wreszcie ukazaną tu codzienność życia zwykłych ludzi, która przekonuje nas w pełni do tego, by uwierzyć w tę historię. To również, a być może przede wszystkim, realizm ludzkich zachowań i postępowań, gdy oto chociażby strach oraz poczucie winy, prowadzą do bardzo złych decyzji.

Powieść ta jest jedną z tych odsłon współczesnego kryminału, które cechuje dość odważne i mocne spojrzenie na zbrodnię. Spojrzenie, które objawia się chociażby dużą ilością scen przemocy oraz próbą przedstawienia wszystkiego tego, co może się kryć w mrocznym umyślę przestępcy. Osobiście bardzo lubię i cenię sobie ten kryminalny nurt, gdyż w mej opinii opowieść o przemocy musi być mroczną, a nie dajmy na to – w konwencji komedii. Jednakże warto o tym wspomnieć dla tych czytelników, którzy lubują się w nieco lżejszej formie tego literackiego gatunku.

Spotkanie z powieścią Maxa Czornyja pt. „Mord” jest pasjonującym, intrygującym i porywającym od pierwszych chwil. Już sam mroczny prolog sprawia, że czujemy ogromne zainteresowanie i konieczność poznania okoliczności tych kilku scen. W efekcie lektura ta upływa nam w błyskawicznym czasie, a my bawimy się lepiej, aniżeli znakomicie. Max Czornyj potwierdza zaś tą książką fakt, iż należy do grona najlepszych polskich „kryminalistów” pióra. Polecam – to powieść dla wszystkich miłośników mocnego kryminału.

„Mord” oraz inne książki Maxa Czornyja znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

Autorka recenzji: Urszula Janiszyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.