„Kiedyś się odnajdziemy” to porywająca książka Gabrieli Gargaś, pełna wzruszeń i emocji. Autorka znana z powieści obyczajowych, tym razem porusza bolesne momenty naszej polskiej historii, często przerażającej swoim okrucieństwem…

Szczęśliwe dzieciństwo Janki przerywa niespodziewana tragedia i śmierć rodziców, którą widzi na własne oczy. Potworne morderstwo popełnione przez przyjaciół i współpracowników rodziny Dobrzyńskich wydaje się nieprawdopodobne w swojej bezwzględności. Jednak taki koszmarny los spotkał wielu Polaków na Wołyniu… Jance cudem udaje się uciec przed oprawcami z maleńką siostrą na rękach. Pomoc nadeszła z niespodziewanej strony i dzieci ukrywa Ukrainka, przez co udowadnia, że dobro nie zna narodowości… Banderowcy zabijają prawie całą rodzinę dziewczynek – pogrom udaje się przetrwać jeszcze tylko ciotce Bronisławie. Razem próbują wydostać się z ogarniętego ogniem i zbrodnią Wołynia, jednak dramatyczne okoliczności zmuszają je do oddania małej Tereski obcej kobiecie. To jedyny sposób na uratowanie życia. Czy jeszcze kiedyś siostry się odnajdą? Czy Jance uda się dotrzymać obietnicy, że jeszcze wróci po dziewczynkę?

Tadek zakochuje się w Annie od pierwszego wejrzenia. Jedno spojrzenie w jej błękitne oczy i już wie, że z tą kobietą chce spędzić resztę życia. Gorące uczucie rodzi się pomimo wojny, która ogarnia Warszawę. Tych dwoje wydaje się być dla siebie stworzonych, ale sytuacja komplikuje się, gdy okazuje się, że Anna jest miłością najbliższego przyjaciela Tadka. Z Frankiem znają się od dziecka i kochają jak bracia, dlatego jak mógłby mu odbić dziewczynę? Ich miłosne rozterki zdają się schodzić na dalszy plan w obliczu tragicznych wydarzeń, jakie wstrząsają stolicą.

Drogi Tadka i Janki kiedyś się ze sobą przetną. Jak potoczą się ich wspólne losy? Jak ułoży się ich życie, które zostało już tak mocno naznaczone przez śmierć i okrucieństwo?

Rzeź na Wołyniu, okupacja niemiecka i powstanie warszawskie, a także późniejsze widmo komunizmu to dramatyczne tło dla powieści Gabrieli Gargaś. Książka porusza swoją autentycznością i ogromem ładunku emocjonalnego. Napisana prosto, trafia w serce i wzrusza czytelnika do łez. Autorka nie bała się przedstawić trudnych tematów historycznych, o których wielu nie chciałoby pamiętać. Poparta solidną bibliografią pozycja pozwala przenieść się w te straszne czasy i dowiedzieć czegoś więcej o naszej narodowej przeszłości.

Osadzona w XX wieku powieść to nie tylko konkretna dawka historii, ale także piękna opowieść o życiu Janki i Tadka. Ci młodzi ludzie z tak okrutnymi doświadczeniami, starają się odnaleźć w realiach powojennej Polski. Jest tu czas na dobre i złe chwile, szczęście i łzy, ludzkie rozterki i zwykłą codzienność. To nietuzinkowi bohaterowie, pełni wad i wątpliwości, którzy nie są kryształowymi ideałami, ale dzięki temu są nam bardziej bliscy i lepiej rozumiemy ich wybory i wahania. Bo życie pełne jest niespodzianek, a los bywa przewrotny…

Gabriela Gargaś porywa nas w świat wojny i zła, ale także miłości i uniesień serca. Odważnie i dojrzale prowadzi przez dynamiczną fabułę, wciągającą z każdą stroną co raz bardziej. „Kiedyś się odnajdziemy” oczarowuje bezbłędną całością. Historycznym tłem, miłosnymi dylematami i ciekawymi postaciami, ale także zaskakującym zakończeniem i zwrotami akcji, klimatem, stylem i profesjonalnym przygotowaniem autorki… To powieść, którą wielu czytelników nazwie swoją ulubioną i będzie czekać na kontynuację, a Gabrielę Gargaś dołączy do grona najbardziej lubianych pisarzy. Ja również, dlatego z całego serca mogę polecić tę książkę każdemu. Na pewno się nie zawiedziecie!

Autorka recenzji: Alicja Nowak

“Kiedyś się odnajdziemy” i inne książki Gabrieli Gargaś znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *