Hero Realms to zaskakująca gra karciana skierowana do dwóch graczy. Po paru jednak modyfikacjach można grać w nią nawet w więcej niż cztery osoby. Dla kogo to gra? Zapraszam do wpisu.

Hero Realms to bardzo gorący towar, jeżeli chodzi o rynek gier planszowych. Historia tej gry w Polsce nie jest usiana różami – za pierwsze wydanie odpowiadało niechlubne wydawnictwo Games Factory które przez lata wyłudzało pieniądze od graczy za pomocą kampanii wspierających, po czym dostarczali spóźniony produkt lub finalnie nie dostarczyli go wcale, tak jak to było z grą Solar City.

Teraz jednak za wydanie gry Hero Realms odpowiada wydawnictwo IUVI Games, które oprócz dostarczenia nam finalnego tytułu, zapewniło nam dostęp do dodatków, które to znacznie zwiększają regrywalność gry oraz dają możliwość zabawy dla większej liczby graczy niż dwoje. Wcześniej także to było możliwe, jednak osobiście nie czerpałem z tego przyjemności póki nie otrzymałem dodatków z bohaterami i bossami.

Wróćmy jednak do głównego tematu i zadajmy proste pytanie – Czym jest Hero Realms? Jest to gra karciana oparta na zasadach deckbuildingu, w której to każdy z graczy wciela się w bohatera i będzie próbował pokonać tego drugiego. Aby to zrobić, będziemy pozyskiwać karty z ogólnej puli, które będą wzmacniać naszą talię (dlatego deckbuilding = budowanie talii). Osoba która pierwsza straci określoną liczbę punktów życia przegrywa.

Dlaczego proponuje grę Hero Realms dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania? Jest to gra, która powstała na bazie innego tytułu – Star Realms, gorąco przyjętej pozycji która zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Hero Realms zostało bardzo mocno dopracowane względem pierwowzoru, więc twórcy gry bardzo dokładnie przeanalizowali opinie graczy z całego świata. Doprowadziło to do sytuacji, kiedy Hero Realms ociera się praktycznie o perfekcję i ciężko w niej do czegokolwiek się przyczepić.

Hero Realms posiada bardzo proste zasady, które mieszczą się dosłownie na kartce papieru – tak było w przypadku Star Realms, jednak z uwagi na fakt, że Hero Realms posiada także dwa tryby czteroosobowe, to i instrukcja została wydłużona. W praktyce jednak, całość zasad można wytłumaczyć w pięć minut. Zresztą rozgrywka nie trwa długo – maksymalnie 20 minut, przez co można bardzo łatwo rozegrać grę próbną z tłumaczeniem zasad i kolejną zabawę rozegrać już z obeznanym przeciwnikiem.

Wszystko to brzmi bardzo fajnie, jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Talia Hero Realms jest podzielona na szereg rodzajów, które ze sobą współpracują tworząc potężne kombinacje. Gildii jest parę i każda z nich cechuje się czymś innym, dodatkowo budując w trakcie gry talie złożone z różnych kombinacji gildii, możemy minimalizować wady każdej z gildii i maksymalizować ich zalety. Jednak do tego poziomu daleka droga, bo trzeba znać dokładnie wszystkie karty w talii i pilnować jakie karty pojawiają się w wspólnej puli. Co to oznacza dla graczy? Że gra jest bardzo łatwa do nauczenia i jednocześnie bardzo trudna do osiągnięcia perfekcji. Jednocześnie, z uwagi na fakt że kart jest bardzo dużo i można je łączyć w szalony sposób (a dodatki jeszcze bardziej to rozbudowują) sprawia to, że gra staje się niesamowicie regrywalna i wciągająca. Spędzenie całego wieczoru grając tylko w Hero Realms to norma u niektórych graczy planszówkowych. Dlatego tak gorąco polecam tą grę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *